Nagy Győző
erdésztechnikus
kerületvezető erdész
Javaslattevő tagszervezet: VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt.
Nagy Győző Pusztaszabolcson született 1958-ban. A Roth Gyula Erdészeti Technikum és Szakközépiskolában 1976-ban tett sikeres technikusminősítő vizsgát. Rövid ideig a Nyírbátori Termelőszövetkezetben dolgozott erdészként, majd ezt követően egyenes út vezetett a VADEX Mezőföldi Zrt. jogelődjéhez, a Mezőföldi Állami Erdő- és Vadgazdasághoz. Munkáját 1984.01.01.-jén kezdte meg gyakornokként, majd beosztott erdészként a Sárosdi Erdészetnél. Rövid időn belül kinevezték az Adonyi, majd később az összevont Adony-Rácalmási kerületek kerületvezető erdészének. Kis kitérő erejéig kipróbálta magát a magán-erdőgazdálkodás területén is, de szíve mindvégig szeretett kerületéhez húzta, így rövid tapasztalatszerzést követően visszatért a Társasághoz.
Azóta is a Dunai-szigetek egyik kiemelkedő, természeti adottságokban bővelkedő kerületét vezeti, változatlan szenvedéllyel, páratlan szakmai felkészültséggel és kitartó hozzáállással. A szakmai kihívások mellett mindig is vonzotta az etnográfia, ezen belül is nagy lelkesedéssel kutatta az ártéri fokgazdálkodást. Nagy tapasztalatra tett szert erről - az ember és a természet harmonikus együttélésén alapuló, jól és hatékonyan működő - gazdálkodási rendszerről. Tudásvágyát kielégítve beiratkozott a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karára, ahol a Néprajz szakon folytatott tanulmányokat. Tapasztalatait több előadáson, előadássorozaton osztotta meg a téma iránt fogékony hallgatósággal.
Munkássága és a természetvédelmi célok elérése iránti elhivatottsága úttörővé tette az Adonyi és Rácalmási szigetek korábbi hazai puhafás ligeterdőinek helyén létesített nemesnyár kultúrerdők szerkezetátalakításában. Aktívan közreműködött a Rácalmási szigeten régebben működő libatelep által okozott tájsebek felszámolásában, a terület rekultivációjában. Jó kommunikációs képességének és páratlan szakmai felkészültségének köszönhetően mindig „kapocs” volt az erdőgazdálkodás és a természetvédelem között. Az országos, kiemelt jelentőségű védett területen – a természetvédelmi előírások betartása mellett is - minden igényt kielégítő gazdálkodási környezetet tudott kialakítani és fenntartani, ami lehetővé tette a tartamos erdőgazdálkodási célok elérését is.
A helyi szakmai közösségnek oszlopos és meghatározó tagja. Határozott, következetes, precíz magatartásával nagyfokú elismerést ért el kollégái körében. Minden szituációban számítani lehet személyére, magas szakmai tudására.
Kerületvezetői munkája mellett szívesen osztja meg tapasztalatait iskolás csoportokkal és szakmai hallgatósággal előadóként és túravezetőként egyaránt.
Meghatározó és megbecsült tagja mind az Erdőgazdaságnak, mind a helyi közösségnek. Magas színvonalú szakmai munkája méltóvá teszi a kitüntetésre.