Prof. Dr. Mátyás Csaba
okleveles erdőmérnök, egyetemi tanár
Mátyás Csaba 1943-ban Marosvásárhelyen született.
Erdőmérnöki diplomáját 1967-ben a Drezdai Műszaki Egyetemen szerezte.
1968-1987 között az ERTI kutatója.
1987-től a NymE Erdőmérnöki Kara egyetemi tanára, 2008-ig az általa alapított Környezet- és Földtudományi Intézet igazgatója.
2004-ben az MTA tagjává választották meg.
Tudományos munkásságát az erdészeti szaporítóanyag-termelés és az alkalmazkodást segítő erdőművelés kidolgozásának szentelte. Több termesztett erdeifenyő fajta nemesítője. Az erdőrezervátumok rendszerének megszervezője. Döntő szerepe volt az Európai Erdészeti Genetikai Erőforrások Hálózatának létrehozásában (EUFORGEN), ennek keretében a hazai génrezervátumok kialakításában is. A klímaváltozásra való felkészüléssel összefüggésben a genetikailag meghatározott klímatolerancia és a „síkvidéki szárazsági határ” koncepcióját számos európai és amerikai kutatóhelyen alkalmazzák.
2008-ban, a NASA-val egy központot hozott létre, amely a DK-európai síkvidékeket fenyegető klímaváltozásra felkészülés nemzetközi támogatását tűzte ki célul. Több országos és nemzetközi projektet vezetett, jelenleg az „Agrárklíma: klímaváltozás és az alkalmazkodás lehetőségei az erdészeti és agrárszektorban” c. projekt szakmai vezetője. Az MTA Erdészeti Bizottságában, elnökségéhez fűződik a Nemzeti Erdőprogram (2002) és új erdőgazdasági tájhatárok kidolgozásának kezdeményezése. Nemzetközi kutatás-koordináló tevékenysége is jelentős.
15 külföldön és hazánkban megjelent könyv, 40 könyvfejezet és 250 tudományos cikk szerzője. Társadalmi tevékenysége is elsősorban a klímaváltozás síkvidéki erdőkre gyakorolt hatásainak ismertetésére irányul. Erről az elmúlt 5 évben több mint 70 előadást tartott, több mint 100 tudományos-népszerűsítő cikke jelent meg. „Erdők nagy képeskönyve” című, ifjúságnak irt nagysikerű könyve (1986) nívódíjat nyert.